Spooky Sprint 5K

Costumes + NEF + 5k = Spooky Sprint!

Spooky Sprint

NEF Logo red

October 28th – 9:00AM – 2017

2016 Race Results 

8 and under

TIME

Alcumbrack

Christian

8

36:42:00

Bennett

Clark

8

50:42.0

BUSKARD

Jaxson

7

Heible

Nolan

8

37:45:00

Henke

Paige

8

57:37:00

HUTSON

Corbyn

7

42:19.2

Hyde

Mason

8

59:58:00

Klinker

Dustin

5

37:07:00

Neely

Belle

8

57:55:00

Ragland

Alexander

8

24:21:00

1st

Ramirez

Azaleah

7

RECKNER

Gennie

6

Rhodes

Sophie

8

Rush

Grayson

8

28:25:00

2nd

SOUTHWICK

Jason

8

52:12:00

VANSETTERS

Travis

8

54:42:00

Vece

Sydney

7

40:10:00

Vergouwe

Hunter

6

0:48:34

Wardell

Jeff

8

50:32:00

Wardell

Dillion

8

52:29:00

9 & 10

Barnes

Abby

10

30:55:00

BOUWMAN-GLASPER

Deven

9

38:08.5

Damuth

Griffin

9

38:05.1

Davis

Rachel

9

55:14:00

Decker

Joseph

10

58:09:00

denton

emma

10

38:03.8

DRAPEr

Catherine

10

37:24:00

DUFFY

Ben

9

24:05.9

1st

DUFFY

Peter

10

38:35:00

Dunlap

Indiana

10

52:45:00

Fitzgerald

Katie

9

41:18:00

Giller

Hailey

9

41:20:00

Henke

Julia

9

41:21:00

Henke

Joelle

10

49:55.4

HEYBOER

Ryan

9

45:03:00

Howe

Aaron

9

54:39:00

JOHNSON

Jake

9

24:53:00

2nd

Murphy

Michael

10

28:40:00

Pollack

Will

9

37:30:00

PRAWDZIK

Morgan

9

43:53:00

Purucker

Lilah

9

55:15:00

Ramirez

Carlos

9

32:13:00

VANSETTERS

Paige

10

49:55.8

11 & 12

Anderson

Maya

12

BENEDICT

Audrey

12

Boyd

Gavin   [1st ]

12

19:47

1st

Brown

Conner

12

58:28.8

Damuth

Luci

11

38:03.2

DRAPER

James

12

29:25:00

Dunahee

Jillian

12

51:57.3

Eastman

Cara

12

31:17.2

Gee

Garett

12

47:35.6

Gillette

Jackson

12

45:01:00

Gonzalez

Haley

12

54:34:00

Gunderson

Ian

12

58:34:00

Heible

Jack

12

37:35:00

HEYBOER

Jacob

11

55:19:00

Holleman

Henry

11

28:05:00

Holleman

Evelyn

11

37:11.9

HYDE

Emily

11

41:00:00

JOHNSON

Brock

12

28:53:00

Kamp

Ryan

11

26:33:00

3rd

KHUI

Le

12

54:48:00

King Cavasos

Kayla

11

35:52.3

MULDER

Ellie

12

51:57.0

Neely

Leea

12

35:34.6

O’Dell

Kaden

11

35:28:00

REED

Amelia

11

57:38:00

REMPALSKI

Madison

12

30:14:00

Richardson

Alex

11

21:58

2nd

Rush

Aidan

12

28:48:00

Stewart

Andrew

12

44:32:00

STRECKER

Alexis

12

47:08:00

TAY

Maddie

12

Tanis

Kirgin

12

29:26:00

Vanderveen

Taylor

11

37:11.6

Vece

Ella

12

33:19:00

Walsh

Natalie

12

31:17.6

Wardell

Aiden

11

55:16:00

WARDROP

Devin

11

48:48:00

13 – 20

Barnes

Robert

13

22:56

BEECHLER

Jenna

14

37:18:00

Cole

Kairi

13

47:07:00

Cross

Daviona

13

41:29:00

DUBE

Megan

13

DYKSTRA

John

14

29:51:00

Farrell

Jordan

13

46:54:00

Fitzgerald

Connor

13

21:26

2nd

Gallery

Cian

14

37:33:00

GOODLIN

Tabitha

13

58:28.4

HYDE

Calvin

13

Jewell

Morgan

18

Jeynes

Emily

18

JUSTICE

Amelia

18

27:36.1

Kamp

Drew

14

21:52

3rd

KIRBY

Jack

13

Mayer

Chyanne

14

35:39:00

Milan

Ian

13

29:22:00

Mulheisen

Drew

13

Neely

Nick

15

26:21:00

Piela

Anthony

17

Purwin

Max

18

20:31

1st

Roggenbaum

Michael

13

27:11:00

Rogggenbaum

Landen

14

24:05.5

Rush

Delaney

14

51:34.2

Ryon

Bridget

13

51:43:00

STEWART

Leyton

13

27:18.2

Thomas

Ethan

15

40:37.7

Underwood

Tyler

13

Vanderveen

Cody

14

25:23:00

VANDUSEN

Alexis

20

29:27:00

Vece

Domenic

14

26:56:00

Vergouwe

JT

13

0:48:33

Walsh

Jacob

14

Wardell

Ethan

14

48:49:00

WARDROP

Connor

14

33:54:00

WISEMAN

Laci

13

51:37:00

Wolfe

Jordan

14

48:34:00

Woodard

Benjamin

14

35:16:00

Woodard

Alexander

16

38:08.8

21 – 30

Alcumbrack

Amanda

29

36:51:00

Beyer

Sarah

27

35:43:00

Budnick

Mandy

29

42:51:00

David

Megan

22

22:08

1st

GALLAGHER

Hannah

26

24:33:00

2nd

HOFFMAN

Alexandria

24

31:29:00

Ketchum

Erika

21

MEAD, EMILY

Emily

24

34:50.1

Mendivil

Paola R.

29

29:12:00

Moccia

Ashley

28

30:00:00

MURPHY

Megan

21

29:32:00

RITTENHOUSE

Kyle

26

27:36.6

RUST

Alex

23

34:50.6

Schelhaas

Emily

28

30:52:00

Schelhaas

Alex

29

30:53:00

SMITH

Amber

22

26:59:00

Staal

Sarah

30

42:20:00

Wallin

Jamie

30

26:17:00

3rd

31 – 40

Beyer

Brandon

33

31:18:00

Boyd

Jeffrey

38

20:23

1st

Brown

Chris

32

40:37.3

BUSKARD

Beth

39

BUSTRUM

Kevin

34

35:07:00

Calhoun

Dana

36

55:50:00

Cavasos

Ruben

37

35:52.6

Chaney

Rebecca

39

50:42.7

Damuth

Rob

39

38:05.4

Damuth

Nikki

38

38:05.9

Dunlap

Carrie

37

53:33:00

Giller

Anna

36

51:49:00

HANSEN

Nathanael

37

27:18.5

Howe

Seth

31

21:15

2nd

Hyde

Angie

34

59:41:00

Johnson

Adam

33

39:22:00

Klinker

Lindsey

31

25:43:00

3rd

Kochanski

Christen

32

45:00:00

Koster

Brynn

31

29:09:00

Lamberts

Jenny

31

29:10:00

Lomashewich

Kim

32

54:35:00

McCullough

Anthony

37

25:49.5

Moore

Holly

36

52:46:00

Neely

Brad

38

Ragland

Christopher

34

26:54:00

Ramirez

Leah

33

42:18:00

Razmus

Sara

34

Reed

Courtney

35

36:05:00

Rush

Michelle

40

51:01:00

Schaal

Ben

35

29:32:00

Schoen

Emily

32

36:07:00

SOUTHWICK

Sara

31

52:33:00

Wallin

Jordan

31

27:00:00

Walsh

John

37

Wardell

Amy

34

52:22:00

Weller

Liz

38

32:14:00

Winters

Sara

32

42:25.9

Zabrowski

Bridgett

31

41 – 50

Bartram

Vicki

42

35:34.3

BOHLINGlinger

Courtney

44

David

Kevin

50

41:24:00

DAY

Leslie

47

31:48:00

Decker

Kendra

43

58:27:00

denton

brenda

43

38:04:00

Devieyst-Miller

Susan

45

DUFFY

Trevor

46

38:45:00

Dykstra

Todd

45

22:31

1st

Farrell

Melissa

46

50:30:00

Gallery

Michelle

42

29:04:00

gillean

suzan

50

55:51.4

Haveman

Renee

44

26:25:00

Haveman

Jeff

44

26:06:00

Holleman

Mark

46

28:46:00

IRELAND

Tiffany

42

34:25:00

Jeurink

Terri

43

31:24:00

JOHNSON

Nichole

43

51:34.7

KIRBY

Rob

50

Klinker

Daran

45

42:19.2

LANDSTRA

Shawn

48

27:55:00

Otterbein

Gina

48

24:12:00

PRAWDZIK

Heather

42

44:31:00

Purwin

Sheryl

46

32:10.2

Purwin

Nick

49

23:55

3rd

Rush

Andrew

42

26:48:00

Seitz

Angela

43

36:01:00

Shomin

Tyler

49

32:10.8

STRECKER

Lonnie

44

47:35.3

TAY

Laura

46

WARDROP

Jennifer

45

55:43:00

Warmuskerken

Diane

46

23:43

2nd

Warmuskerken

Brad

49

30:13:00

51 – 60

Anderson

Jim

29:49:00

BENEDICT

Cameron

52

Campbell

Bob

56

29:53:00

Chandler

Donald

60

Coxen

Judy

53

29:14:00

3rd

David

Karen

53

26:50:00

2nd

DYKEMA

Jim

60

Farrell

John

55

49:19:00

Gibbons

Barb

56

25:49.5

1st

Gillean

Dave

58

55:51.4

KLIMOWICZ

kathy

60

60:03:00

Parks

Linda

52

42:52:00

Scheid

Paula

57

Slater

Tammy

54

41:10:00

VANSLOOTEN

Joanne

54

41:12:00

Vogel

Brian

51

32:11.2

60 +

Aupperlee

Karen

63

Chandler

Terese

61

55:51.8

3rd

CROMER

John

72

51:33:00

2nd

Duba

Daniel

64

32:11.6

1st

2016 Race Results 

8 and under TIME
Alcumbrack Christian 8 36:42:00
Bennett Clark 8 50:42.0
BUSKARD Jaxson 7
Heible Nolan 8 37:45:00
Henke Paige 8 57:37:00
HUTSON Corbyn 7 42:19.2
Hyde Mason 8 59:58:00
Klinker Dustin 5 37:07:00
Neely Belle 8 57:55:00
Ragland Alexander 8 24:21:00 1st
Ramirez Azaleah 7
RECKNER Gennie 6
Rhodes Sophie 8
Rush Grayson 8 28:25:00 2nd
SOUTHWICK Jason 8 52:12:00
VANSETTERS Travis 8 54:42:00
Vece Sydney 7 40:10:00
Vergouwe Hunter 6 0:48:34
Wardell Jeff 8 50:32:00
Wardell Dillion 8 52:29:00
9 & 10
Barnes Abby 10 30:55:00
BOUWMAN-GLASPER Deven 9 38:08.5
Damuth Griffin 9 38:05.1
Davis Rachel 9 55:14:00
Decker Joseph 10 58:09:00
denton emma 10 38:03.8
DRAPEr Catherine 10 37:24:00
DUFFY Ben 9 24:05.9 1st
DUFFY Peter 10 38:35:00
Dunlap Indiana 10 52:45:00
Fitzgerald Katie 9 41:18:00
Giller Hailey 9 41:20:00
Henke Julia 9 41:21:00
Henke Joelle 10 49:55.4
HEYBOER Ryan 9 45:03:00
Howe Aaron 9 54:39:00
JOHNSON Jake 9 24:53:00 2nd
Murphy Michael 10 28:40:00
Pollack Will 9 37:30:00
PRAWDZIK Morgan 9 43:53:00
Purucker Lilah 9 55:15:00
Ramirez Carlos 9 32:13:00
VANSETTERS Paige 10 49:55.8
11 & 12
Anderson Maya 12
BENEDICT Audrey 12
Boyd Gavin   [1st ] 12 19:47 1st
Brown Conner 12 58:28.8
Damuth Luci 11 38:03.2
DRAPER James 12 29:25:00
Dunahee Jillian 12 51:57.3
Eastman Cara 12 31:17.2
Gee Garett 12 47:35.6
Gillette Jackson 12 45:01:00
Gonzalez Haley 12 54:34:00
Gunderson Ian 12 58:34:00
Heible Jack 12 37:35:00
HEYBOER Jacob 11 55:19:00
Holleman Henry 11 28:05:00
Holleman Evelyn 11 37:11.9
HYDE Emily 11 41:00:00
JOHNSON Brock 12 28:53:00
Kamp Ryan 11 26:33:00 3rd
KHUI Le 12 54:48:00
King Cavasos Kayla 11 35:52.3
MULDER Ellie 12 51:57.0
Neely Leea 12 35:34.6
O’Dell Kaden 11 35:28:00
REED Amelia 11 57:38:00
REMPALSKI Madison 12 30:14:00
Richardson Alex 11 21:58 2nd
Rush Aidan 12 28:48:00
Stewart Andrew 12 44:32:00
STRECKER Alexis 12 47:08:00
TAY Maddie 12
Tanis Kirgin 12 29:26:00
Vanderveen Taylor 11 37:11.6
Vece Ella 12 33:19:00
Walsh Natalie 12 31:17.6
Wardell Aiden 11 55:16:00
WARDROP Devin 11 48:48:00
13 – 20
Barnes Robert 13 22:56
BEECHLER Jenna 14 37:18:00
Cole Kairi 13 47:07:00
Cross Daviona 13 41:29:00
DUBE Megan 13
DYKSTRA John 14 29:51:00
Farrell Jordan 13 46:54:00
Fitzgerald Connor 13 21:26 2nd
Gallery Cian 14 37:33:00
GOODLIN Tabitha 13 58:28.4
HYDE Calvin 13
Jewell Morgan 18
Jeynes Emily 18
JUSTICE Amelia 18 27:36.1
Kamp Drew 14 21:52 3rd
KIRBY Jack 13
Mayer Chyanne 14 35:39:00
Milan Ian 13 29:22:00
Mulheisen Drew 13
Neely Nick 15 26:21:00
Piela Anthony 17
Purwin Max 18 20:31 1st
Roggenbaum Michael 13 27:11:00
Rogggenbaum Landen 14 24:05.5
Rush Delaney 14 51:34.2
Ryon Bridget 13 51:43:00
STEWART Leyton 13 27:18.2
Thomas Ethan 15 40:37.7
Underwood Tyler 13
Vanderveen Cody 14 25:23:00
VANDUSEN Alexis 20 29:27:00
Vece Domenic 14 26:56:00
Vergouwe JT 13 0:48:33
Walsh Jacob 14
Wardell Ethan 14 48:49:00
WARDROP Connor 14 33:54:00
WISEMAN Laci 13 51:37:00
Wolfe Jordan 14 48:34:00
Woodard Benjamin 14 35:16:00
Woodard Alexander 16 38:08.8
21 – 30
Alcumbrack Amanda 29 36:51:00
Beyer Sarah 27 35:43:00
Budnick Mandy 29 42:51:00
David Megan 22 22:08 1st
GALLAGHER Hannah 26 24:33:00 2nd
HOFFMAN Alexandria 24 31:29:00
Ketchum Erika 21
MEAD, EMILY Emily 24 34:50.1
Mendivil Paola R. 29 29:12:00
Moccia Ashley 28 30:00:00
MURPHY Megan 21 29:32:00
RITTENHOUSE Kyle 26 27:36.6
RUST Alex 23 34:50.6
Schelhaas Emily 28 30:52:00
Schelhaas Alex 29 30:53:00
SMITH Amber 22 26:59:00
Staal Sarah 30 42:20:00
Wallin Jamie 30 26:17:00 3rd
31 – 40
Beyer Brandon 33 31:18:00
Boyd Jeffrey 38 20:23 1st
Brown Chris 32 40:37.3
BUSKARD Beth 39
BUSTRUM Kevin 34 35:07:00
Calhoun Dana 36 55:50:00
Cavasos Ruben 37 35:52.6
Chaney Rebecca 39 50:42.7
Damuth Rob 39 38:05.4
Damuth Nikki 38 38:05.9
Dunlap Carrie 37 53:33:00
Giller Anna 36 51:49:00
HANSEN Nathanael 37 27:18.5
Howe Seth 31 21:15 2nd
Hyde Angie 34 59:41:00
Johnson Adam 33 39:22:00
Klinker Lindsey 31 25:43:00 3rd
Kochanski Christen 32 45:00:00
Koster Brynn 31 29:09:00
Lamberts Jenny 31 29:10:00
Lomashewich Kim 32 54:35:00
McCullough Anthony 37 25:49.5
Moore Holly 36 52:46:00
Neely Brad 38
Ragland Christopher 34 26:54:00
Ramirez Leah 33 42:18:00
Razmus Sara 34
Reed Courtney 35 36:05:00
Rush Michelle 40 51:01:00
Schaal Ben 35 29:32:00
Schoen Emily 32 36:07:00
SOUTHWICK Sara 31 52:33:00
Wallin Jordan 31 27:00:00
Walsh John 37
Wardell Amy 34 52:22:00
Weller Liz 38 32:14:00
Winters Sara 32 42:25.9
Zabrowski Bridgett 31
41 – 50
Bartram Vicki 42 35:34.3
BOHLINGlinger Courtney 44
David Kevin 50 41:24:00
DAY Leslie 47 31:48:00
Decker Kendra 43 58:27:00
denton brenda 43 38:04:00
Devieyst-Miller Susan 45
DUFFY Trevor 46 38:45:00
Dykstra Todd 45 22:31 1st
Farrell Melissa 46 50:30:00
Gallery Michelle 42 29:04:00
gillean suzan 50 55:51.4
Haveman Renee 44 26:25:00
Haveman Jeff 44 26:06:00
Holleman Mark 46 28:46:00
IRELAND Tiffany 42 34:25:00
Jeurink Terri 43 31:24:00
JOHNSON Nichole 43 51:34.7
KIRBY Rob 50
Klinker Daran 45 42:19.2
LANDSTRA Shawn 48 27:55:00
Otterbein Gina 48 24:12:00
PRAWDZIK Heather 42 44:31:00
Purwin Sheryl 46 32:10.2
Purwin Nick 49 23:55 3rd
Rush Andrew 42 26:48:00
Seitz Angela 43 36:01:00
Shomin Tyler 49 32:10.8
STRECKER Lonnie 44 47:35.3
TAY Laura 46
WARDROP Jennifer 45 55:43:00
Warmuskerken Diane 46 23:43 2nd
Warmuskerken Brad 49 30:13:00
51 – 60
Anderson Jim 29:49:00
BENEDICT Cameron 52
Campbell Bob 56 29:53:00
Chandler Donald 60
Coxen Judy 53 29:14:00 3rd
David Karen 53 26:50:00 2nd
DYKEMA Jim 60
Farrell John 55 49:19:00
Gibbons Barb 56 25:49.5 1st
Gillean Dave 58 55:51.4
KLIMOWICZ kathy 60 60:03:00
Parks Linda 52 42:52:00
Scheid Paula 57
Slater Tammy 54 41:10:00
VANSLOOTEN Joanne 54 41:12:00
Vogel Brian 51 32:11.2
60 +
Aupperlee Karen 63
Chandler Terese 61 55:51.8 3rd
CROMER John 72 51:33:00 2nd
Duba Daniel 64 32:11.6 1st

Fun For The Whole Family

 Thank You To Our Sponsors

Saturday, October 29th, 2016 at 9:00 a.m.

What better month for running is there than October with its cooler temperatures and scenic fall colors? Come celebrate Halloween with a fun walk or run! Some of us may be a little too old to ask for candy on Halloween, but that doesn’t mean we can’t have fun. Zombies, ghouls, and goblins will be haunting the cart paths of Boulder Creek Golf Club in Belmont for this family-friendly event. Have a costume that you just have to show off?  Go running in it!

ABOUT THIS EVENT

All proceeds will benefit the Northview Education Foundation (NEF). The NEF is an independent, 501(c) 3 non- profit organization. Funds raised will help ensure that the foundation can continue its mission to assist in the promotion of creative, progressive, and innovative education for Northview students, teaching staff, and support staff by providing support for educational enrichment opportunities beyond the normal operating budget of the school district.

PACKET PICK-UP AND LATE REGISTRATION

FRIDAY October 28th – Packet Pick-Up  6-7pm
along with late registration will be available the morning of the event beginning at 8:00 a.m. at Boulder Creek.

5K Run/Sprint/Walk

9:00 a.m. The course will wind through the scenic hills along Boulder Creek’s back 9 cart paths.

1K Walk/Sprint

9:10 a.m. The course will wind through the scenic hills along Boulder Creek’s back 9 cart paths.

screen-shot-2016-10-06-at-10-08-32-am

SHIRTS

5K participants who pre-register will receive a short sleeve cotton tee shirt with the race logo at packet pick- up. Additional shirts may be available for late 5K registrants during packet pick-up, but there is no guarantee of availability or correct size.

AWARDS

All 1K participants and kids participating in costume will receive a small bag of candy.

Medals will be given out three deep in each age group for the 5K event.
Age groups are as follows: 12 and under;

Under 12

13-20

21-30

31-40

41-50

51-60

60+

Financial Gifts

Make a secure online donation using PayPal or your credit/debit card. We also accept credit/debit card donations at our office or at any of our fundraising events.

[first_half]

[/first_half]
[_half]

 

Mail A Donation To:

Northview Education Foundation
4365 Hunsberger NE
GR, MI 49525

 

 [/_half]

Volunteer

The NEF is always on need of volunteers for events, special projects, gathering community and local business support and even recruiting new board members!